مري(oseophagus)

مری از كلمه ي يوناني osil به معناي من غذا را حمل مي كنم گرفته شده است نام ديگر آن Gullet است.مري در ميان سينه و در حفره ي قفسه ي سينه در جلوي ستون مهره و در پشت ناي و قلب قرار گرفته طول آن 25سانتي متر است. مري يك لوله ماهیچه ی تو خالي است كه براي انتقال مواد خورده شده از دهان به معده طراحي شده و اين انتقال را به شكلي هماهنگ انجام مي دهد مري از دو نوع ماهیچه مخطط (يك سوم اول) و ماهیچه صاف (دوسوم آخر) بوجود آمده است و در بين دو اسفنکتر قرار می گیرد که در فواصل بلع غذا, تونوس بالايي داشته و منقبض هستند. اسفنکتر فوقاني مري  باز مي شود تا لقمه غذا وارد مري شود. اسفنکتر تحتاني مري هنگام ورود غذا به معده  باز مي شود و سپس بسته شده تا مانع از ريفلاكس مواد خورده شده به داخل مري شود.

چگونگی حرکات دودی

مری یک لوله ماهیچه ای است که لقمه را از حلق به معده می رساند و شامل یک لایه ماهیچه ای حلقوی داخلی و یک لایه ماهیچه طولی خارجی می باشد. انقباض لایه ماهیچه ی حلقوی مری را فشار می دهد و انقباض ماهیچه طولی مری را کوتاه می کند. هر دو لایه ماهیچه های صاف و غیر ارادی هستند و وقتی یک لایه منقبض می شود دیگری استراحت می کند. حرکات دودی در مری حاصل عمل این ماهیچه ها می باشد که باعث حرکت  لقمه غذا به سوی معده می شود. بعد از بلعیدن غذا ، ماهیچه های حلقوی در قسمت فوقانی لقمه غذایی منقبض شده و لقمه را به سمت پایین فشار می دهند ( در این ناحیه ماهیچه های طولی در حال استراحت هستند) .در همان زمان ماهیچه های طولی زیر لقمه در حال انقباض هستند و مسیری را که لقمه باید طی کند کوتاه می نمایند ، در این ناحیه ماهیچه های حلقوی در حال استراحت هستند و مسیر عبور لقمه غذا  باز است . با رسیدن موج دودی به اسفنکتر تحتانی ( کاردیا ) ، ماهیچه حلقوی منبسط شده و غذا وارد معده می شود.

 ابتدا و انتهای مری اسفنکتر وجود دارد

 اسفنکتر فوقانی مری که در اثر انعکاس بلع باز می شود وظیفه جلوگیری در بلع هوا را دارد و اسفنکتر تحتانی مری ( کاردیا) از ورود محتویات معده به مری جلو گیری می کند.انقباض شدید اسفنکتر فوقانی مری در عمل بلع اختلال ایجاد می کند اما شل بودن اسفنکتر فوقانی مشکل چندانی را برای سیستم گوارشی ایجاد نمی کند. انقباض شدید اسفنکتر تحتانی از ورود مواد غذایی جویده شده به معده جلو گیری می کند و موجب انباشته شدن غذا در مری می شود .مری این افراد بسیار متسع و بزرگ است. استفراغ این افراد به علت مخلوط نشدن غذا با شیره معده ترش نمی باشد. شل بودن  اسفنکتر تحتانی مری ، موجب باز گشت محتویات اسیدی معده به مری می شود ، که عوارضی چون سوزش سر دل و التهاب مری را بوجود می آورد.

 

پی نوشت:

برگشت‌ محتويات‌ معده‌ را رفلاکس معدی-مری (GERD) مینامند . این عارضه علائم ذیل را در پی دارد :  آروغ ، قي ، سوزش سر دل ، احساس ترشی یا مايع شور مزه در دهان ، بلع مشكل و شدت عارضه  بعد از غذا . عوارض جانبی بیماری عبارتند از : گرفتگي صدا ، تنگي نفس ، گوش درد ، گلو درد ، سرفه و سرطان مري و حنجره . بعضی از غذاها این بیماری را شدت میدهند منجمله : پياز ، گوجه ، نوشابه گازدار ، قهوه ، چاي ، نعناع ، غذاهاي چرب ، شكلات ، غذاهاي ادويه‏دار و همینطور سيگار و خوراکی های محرک معده . طاقباز خوابیدن موجب برگشت مايعات داخل معده به عقب میشود لذا هنگام خوابیدن سر را باید بالا نگه داشت . جهت كاهش اسيد معده ، داروهای ضد اسید و دیگر داروهای بهبود دهنده سیستم گوارشي تجویز میشود . با بروز این بیماری ، وعده های غذايي را باید كاهش داد و  چند ساعت بعد از صرف غذا باید دراز کشید . از پوشیدن لباسهاي تنگ و چاقی باید پرهیز نمود .

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 15:56  توسط معصومه صفریان  |